UAD’dan İsrail’e çağrı: Refah’taki askeri operasyonlar derhal durdurulmalı

UAD yargıçları İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri saldırılarını durdurmasını emretti.

UAD’nin kararını okuyan kurumun başkanı Nawaf Salam, Mart ayında mahkeme tarafından alınan geçici tedbirlerin kuşatma altındaki Filistin bölgesinde şu anki durumu tam olarak ele almadığını ve yeni bir acil durum emri için koşulların yerine getirildiğini söyledi: “İsrail, Refah’taki askeri saldırısını derhal durdurmalıdır.”

Mahkeme, Pretoria’nın İsrail’i soykırımla suçlayan bir davada bu tedbiri talep etmesinden bir hafta sonra, Güney Afrika’nın İsrail’in Refah’taki saldırısını durdurması yönündeki talebini destekledi.

Uluslararası Adalet Divanı ayrıca, yardımların ulaştırılması için Refah Sınır Kapısının derhal açılmasına hükmetti; İsrail’in müfettişlerin Gazze Şeridi’ne erişimini sağlamasına karar verdi; İsrail’in bir ay içinde alınan tedbirlere ilişkin bir rapor sunmasına hükmetti; İsrail’in tahliye ve diğer önlemlerinin Filistinlilerin acılarını hafifletmek için yeterli olduğuna ‘ikna olmadığını’ söyledi; Refah’taki insani durumun artık ‘felaket’ olarak sınıflandırıldığını belirtti.

“MEŞRU MÜDAFAA”

Dışarıda Filistin yanlısı küçük bir gösterici grubu bayraklar salladı ve bir müzik kutusundan özgür Filistin çağrısı yapan bir rap çaldı.

İsrail, mahkemede Gazze’deki operasyonlarının meşru müdafaa olduğunu ve 7 Ekim’de İsrail’e saldıran Hamas militanlarını hedef aldığını savunarak davadaki soykırım suçlamalarını defalarca temelsiz olarak reddetti.

İsrail hükümet sözcüsü karar öncesinde yaptığı açıklamada “Dünya üzerindeki hiçbir gücün İsrail’i vatandaşlarını korumaktan ve Gazze’de Hamas’ın peşine düşmekten alıkoyamayacağını” söyledi.

İsrail bu ay güneydeki Refah kentine saldırı başlatarak yüz binlerce Filistinliyi, 2,3 milyonluk nüfusun yaklaşık yarısının sığınağı haline gelen kentten kaçmaya zorladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir