Mecliste Çanta Yasağı!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’la görüşmek üzere Meclis’e giden Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER) üyesi, hak savunucusu Nedime Erdoğan’ın çantası, üzerinde gökkuşağı olduğu gerekçesiyle meclise alınmadı.

Kaos GL’den Oğulcan Özgenç’e konuşan Erdoğan, gökkuşağı temalı küçük bez çantasının güvenlik görevlileri tarafından içeriye alınmadığını belirtti. Güvenlik, amblem ve simgeler bulunduğu gerekçesiyle çantayı emanete aldı.

Ayrıca, çantada bulunan GALADER kartvizitlerinden sadece üç tanesinin içeriye sokulmasına izin verildi.

Erdoğan yaşadıklarını şu sözleriyle aktardı:

“Çantamda Kaos GL’nin gökkuşağı temalı küçük bez çantası vardı. ‘Bunun içinde ne var?’ diye sordular. Çantanın alışverişlerde kullandığım çanta olduğunu söyledim. Ardından çantayı içeriye almalarının mümkün olmadığını söylediler. Daha önce içeriye bununla girdiğimi söylediğimde dikkatlerinden kaçtığını iddia ettiler. Çantanın üstünde amblemler ve simgeler olduğunu söylediler. ‘Hangi simgeler?’ diye sorduğumda Kaos GL’nin amblemini ve gökkuşağı renklerini gösterdiler. İtiraz ettim ama beni dinlemediler. İçeriye sokamayız diyerek emanete aldılar. Ayrıca elimdeki Gökkuşağı Aileleri Derneği’nin kartvizitlerinden sadece 3 tanesini verdiler, kartvizitleri ve çantayı emanete alarak içeriye sokmamı engellediler. Savunuculuk belgesi niteliğindeki yazımızı da içeriye almıyorlardı. Bunu vekilin istediğini söylediğimde içeriye sokabildim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir